European Sustainable Agriculture Through Genome Editing

Wydział Biologii i Biotechnologii wraz z Instytutem Biologii SGGW przystąpili do konsorcjum EU-SAGE (European Sustainable Agriculture Through Genome Editing). EU-SAGE to międzynarodowa organizacja non-profit, reprezentująca naukowców zajmujących się roślinami ze 134 europejskich instytutów i towarzystw naukowych, które wspierają wykorzystanie ukierunkowanej mutagenezy i cisgenezy w doskonaleniu odmian roślin uprawnych dla rolnictwa zrównoważonego. Lobbujemy za dopuszczeniem do praktyki hodowlanej roślin otrzymanych z wykorzystaniem technik genomowych wyróżnionych nagrodą Nobla w 2020r. Wysiłki społeczności naukowej, w tym EU-SAGE, nakłoniły Komisję Europejską do przeanalizowania obowiązujących regulacji prawnych na temat nowych technik genomowych. Opublikowane wyniki tej analizy jasno pokazały, że Europa powinna przyjąć nowe ramy regulacyjne dotyczące ukierunkowanej mutagenezy i cisgenezy. Nasze zaangażowanie w nadchodzących miesiącach i latach będzie miało kluczowe znaczenie dla umożliwienia wykorzystania takich roślin w europejskim rolnictwie. Przyjęcie nowego ustawodawstwa bezsprzecznie przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia nauk rolniczych. Wśród członków EU-SAGE jest Polska Akademia Nauk oraz przedstawiciele 4 polskich uniwersytetów.