Otwarte laboratoria
Otwarte laboratoria to program, w którym uczniowie szkół średnich mają szansę zobaczyć nasze laboratoria oraz poczuć klimat pracy naukowej. Podczas zajęć, uczniowie wykonują swoje pierwsze doświadczenia, a my staramy się pokazać, że świat naukowy może być fascynujący.
30.10.2023
13 LO w Warszawie
W dniu 30.10.2023 w Katedrze Botaniki uczniowie warszawskiego 13 LO uczestniczyli w laboratoriach otwartych pt„ Podglądamy rośliny” kierowanych przez dr Wojciecha Kurka oraz dr hab. Katarzynę Chwedorzewską prof. SGGW. Uczniowie w trakcie zajęć m.in. pracowali z mikroskopami świetlnymi, poznali zasady działania i specyfikę pracy z transmisyjnym mikroskopem elektronowym oraz zapoznali się ze specyficznymi przystosowaniami roślin mięsożernych.
23.10.2023
XLIV LO im. Stefana Banacha
Tego dnia odbyły się zajęcia pt.”Czego nie widać gołym okiem, a zobaczysz pod mikroskopem? Fascynujący mikro-świat „na talerzu” – czyli mikroorganizmy kolonizujące pożywienie.” pod okiem dr Joanny Banasiewicz.
Mikroorganizmy kolonizują praktycznie każde środowisko, a żywność, którą spożywamy, należy do tych najbardziej sprzyjających ich rozwojowi. Część drobnoustrojów stanowi mikroflorę autochtoniczną – rodzimą i charakterystyczną dla danego produktu spożywczego, często pożądaną ze względu na swój dobroczynny wkład w jego wartość odżywczą. Inne, allochtoniczne – naniesione ze środowiska zewnętrznego, mogą wykazywać cechy patogenności i być przyczyną różnorodnych chorób.
Celem zajęć jest poznanie powszechnie występujących w naszym pożywieniu bakterii i grzybów, należących zarówno do pożytecznej, jak i szkodliwej mikroflory obecnej m.in. w produktach mlecznych, kiszonkach, czy na powierzchni owoców i warzyw. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi metodami przygotowywania preparatów mikroskopowych, które odkryją przed nimi tajniki tego fascynującego mikro-świata.