Technologia biomedyczna
Opis kierunku
Technologia biomedyczna to nowy kierunek dla tych, którzy chcą łączyć najnowsze rozwiązania technologiczne z gruntowną wiedzą biologiczną zapewniając postęp w medycynie, diagnostyce i podstawowych badaniach biologicznych. Kształcenie w zakresie rozszerzonej biologii z równoległym profilowaniem wiedzy w kierunku praktycznego zastosowania jej osiągnięć dla zdrowia i życia człowieka prowadzi do zrozumienia zjawisk biologicznych w sposób pozwalający na opracowanie narzędzi i metod, które służyć będą zdrowiu człowieka. Poszukiwanie technologii, które za pomocą biologicznych narzędzi mogłyby zrewolucjonizować współczesną medycynę stanowi zadanie najbliższych czasów. Aby zapewnić najwyższy poziom kształcenia kierunek Technologia biomedyczna jest realizowany we współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbywają się niektóre zajęcia.
Informacje podstawowe
Studia stacjonarne I stopnia
- Uzyskany tytuł: inżynier
- Przewidywany limit przyjęć: 60
- Początek zajęć: semestr zimowy
- Czas trwania studiów: 3.5 roku (7 semestrów)
- Liczba ECTS konieczna do ukończenia studiów: 210
Warunki rekrutacji
Studia stacjonarne I stopnia
- Przedmioty rekrutacyjne:
- biologia oraz
- do wyboru chemia lub fizyka albo matematyka
- biologia oraz
Program studiów
Studia stacjonarne I stopnia
Główne przedmioty obowiązkowe
1 rok
Chemia ogólna, Fizyka I biofizyka, Techniki laboratoryjne I dokumentacja, Biologia komórki, Histologia, Podstawy anatomii człowieka, Technologie informacyjne, Dobra praktyka laboratoryjna, Chemia organiczna, Genetyka klasyczna i molekularna, Statystyka, Fizjologia zwierząt i człowieka, Podstawy nanobiotechnologii, Ochrona własności intelektualnej.
2 rok
Immmunologia, Biochemia, Mikrobiologia ogólna, Biofarmaceutyki – narzędzia nowoczesnej terapii, Biosynteza i charakterystyka związków o znaczeniu farmakologicznym, Modelowanie molekularne dla projektowania leków, Bioinformatyka, Patofizjologia ludzi i zwierząt, Biologia molekularna, Podstawy farmakologii, Podstawy chemii analitycznej.
3 rok
Bioinżynieria komórek zwierzęcych, Radiochemia, Krystalografia i chemia strukturalna, Techniki analizy białek, Medycyna eksperymentalna, Hodowle komórek i tkanek, Analiza obrazowania, Inżynieria genetyczna, Bionika, Badania przedkliniczne, Mechanizmy nowotworzenia, Inżynieria tkankowa i narządowa, Metody analizy instrumentalnej, Inmmunologia kliniczna.
1-4 rok
Studenci mają dodatkowo możliwość wyboru wielu interesujących przedmiotów zawodowych takich jak Podstawy wirusologii, Technologia wspomaganego rozrodu, Terapeutyczne zastosowanie wtórnych metabolitów roślinnych, Nanomedycyna czy Genom mitochondrialny i choroby mitochondrialne oraz humanistycznych i społecznych, jak Myślenie projektowe czy Ekonomia behawioralna, realizowanych przez pracowników różnych instytutów z SGGW
Praktyki
Student wybiera miejsce odbycia praktyk: uczelnia/ firma/ instytut – poznaje środowisko naukowe, a także organizacyjne i ekonomiczne uwarunkowania funkcjonowania instytutów naukowych, firm biotechnologicznych i innych jednostek zajmujących się badaniami biomedycznymi. W czasie praktyki po III roku powinni zapoznać się z elementami pracy w firmie biomedycznej, w tym: prowadzenia i archiwizacji dokumentacji naukowej, zarządzania zespołem, stosowania zaawansowanych technik laboratoryjnych.
Perspektywy zawodowe
sektor biotechnologiczny, medyczny i nanobiotechnologiczny;
przemysł farmaceutyczny;
badania kliniczne;
jednostki kontrolujące i diagnostyczne w zakresie biomedycznym
Więcej informacji na stronie