Biologia
Opis kierunku
Biologia to kierunek dla tych, co nie przejdą obojętnie obok żadnej formy życia, niezależnie czy jest miła i puszysta, bzycząca i fruwająca, wyniosła i szumiąca na wietrze, oślizgła w stawie czy smaczna i zdrowa na grządce. To kierunek dla tych, którzy nie mogą oderwać wzroku od fascynujących obrazów mikroskopowych mniejszych organizmów, tkanek, komórek i drobnoustrojów. To w końcu kierunek dla tych, którzy chcą dociekać jak prosty zapis genetyczny przeradza się w mnogość form i jak ustanawiana jest równowaga między nimi. Studia biologiczne w SGGW wyróżnia znaczny udział zajęć laboratoryjnych oraz terenowych. Studenci potrafią stosować zaawansowane techniki badawcze oraz korzystać z najnowszej aparatury, dzięki czemu są doskonale przygotowani do wymagań rynku pracy.
WBiB na Dniach SGGW 2023
Tutaj znajdziesz filmiki o ciekawych kierunkach studiów na innych wydziałach SGGW https://www.sggw.edu.pl/webinaria-2023/
Informacje podstawowe
Studia stacjonarne I stopnia
- Uzyskany tytuł: licencjat
- Przewidywany limit przyjęć: 120
- Początek zajęć: semestr zimowy
- Czas trwania studiów: 3 lata (6 semestrów)
- Liczba ECTS konieczna do ukończenia studiów: 180
Studia stacjonarne II stopnia
- Uzyskany tytuł: magister
- Przewidywany limit przyjęć: 60
- Początek zajęć: semestr zimowy
- Czas trwania studiów: 2 lata (4 semestry)
- Liczba ECTS konieczna do ukończenia studiów: 120
Warunki rekrutacji
Studia stacjonarne I stopnia
- Przedmioty rekrutacyjne: biologia lub chemia
Studia stacjonarne II stopnia
- W postępowaniu kwalifikacyjnym uczestniczą kandydaci posiadający dyplom I stopnia kierunku biologia, I stopnia kierunku biotechnologia oraz po analizie zbieżności efektów uczenia się absolwenci innych kierunków studiów I stopnia, o ile rozbieżności nie wynoszą więcej niż 30 ECTS.
Program studiów
Główne przedmioty obowiązkowe
Studia stacjonarne I stopnia
Studia stacjonarne II stopnia
1 rok
Chemia ogólna i nieorganiczna, Chemia analityczna, Cytologia i anatomia roślin, Zoologia bezkręgowców, Fizyka, Matematyka, Technologie informacyjne, Ochrona własności intelektualnej, Chemia organiczna, Mikrobiologia ogólna, Zoologia kręgowców, Cytologia i anatomia zwierząt, Anatomia człowieka, Biofizyka, Podstawy mykologii, Systematyka roślin.
2 rok
Biochemia, Genetyka, Immunologia, Mikrobiologia weterynaryjna Fizjologia zwierząt, Fizjologia roślin, Wirusologia, Statystyka dla biologów, Ochrona środowiska, Biologia molekularna, Ekologia, Biologia komórki roślinnej, Bioróżnorodność, Ogrody botaniczne i zoologiczne.
3 rok
Enzymologia, Ewolucjonizm, Ochrona przyrody, Fitosocjologia.
Ponadto na 3 roku studenci mogą wybrać wielu interesujących przedmiotów kierunkowych takich jak Propedeutyka biotechnologii, Wstęp do bioinformatyki, Ornitologia, Symbiozy roślin, Choroby wirusowe zwierząt i człowieka, Wampiry w świecie roślin.
Specjalizacja Mikrobiologia
Bioetyka, Metody statystyczne w biologii, Genetyka i biologia molekularna organizmów prokariotycznych, Fizjologia prokariota, Podstawy mykologii środowiskowej, Mikrobiologia przemysłowa, Wybrane techniki analiz proteomicznych, Wirusologia molekularna, Beztlenowe życie bakterii, Bioinformatyka, Mikrobiologia środowiskowa, Biocenozy ekosystemów słodkowodnych, Przemysłowe wykorzystanie mikroorganizmów, Mikroskopowe metody wizualizacji procesów i analiza bioobrazowania, Zarządzanie własnością intelektualną.
Specjalizacja Biologia eksperymentalna
Bioetyka, Metody statystyczne w biologii, Organizmy trangeniczne, Biologia komórek nowotworowych i macierzystych, Kultury in vitro, Regulacja metabolizmu, Molekularne podstawy starzenia, Bioinformatyka, Genetyka eksperymentalna i stosowana, Ochrona zwierząt i roślin, Biochemia ekologiczna, Mikroskopowe metody wizualizacji procesów i analiza bioobrazowania, Zarządzanie własnością intelektualną.
Dodatkowo na każdej specjalizacji studenci wybierają wiele przedmiotów z bogatej oferty różnych instytutów SGGW takich jak: Mikrobiologia żywności, Mechanizmy oporności na antybiotyki, Diagnostyka mikrobiologiczna, Antybakteryjne własności nanomateriałów, Komórkowy stres oksydacyjny, Restytucja i czynna ochrona zwierząt, Kancerogeneza, Bioinżynieria komórek zwierzęcych czy Techniki chirurgiczne.
Praktyki
Studia stacjonarne I stopnia
Praktykę zawodową studenci kierunku Biologia odbywają w okresie przerwy wakacyjnej po zakończeniu drugiego roku studiów. Jest ona realizowana w wymiarze 4 tygodni, co przekłada się na 120 godzin zegarowych pracy studenta.
W swoich założeniach realizacja praktyki zawodowej ma dać studentom możliwość przygotowania praktycznego w zakresie prac laboratoryjnych i badań terenowych, a tym samym zdobyć umiejętności przydatnego w dalszym toku studiów I i II stopnia oraz w przyszłej pracy zawodowej.
Perspektywy zawodowe
laboratoria analityczne;
laboratoria diagnostyczne, medyczne, bioinformatyczne, mikrobiologiczne;
uczelnie, instytuty badawcze;
szkolnictwo podstawowe i średnie, po zdobyciu uprawnień pedagogicznych;
jednostki zajmujące się ochroną i rekultywacją środowiska;
ośrodki hodowli roślin i zwierząt;
administracja państwowa i samorządowa;
redakcje czasopism naukowych i popularnonaukowych, redakcje radiowe i telewizyjne.
Więcej informacji na stronie